Ammattilaistennistä - ITF Pro Circuit turnaus

Hyvinkään Tennisseura järjestää Miesten ITF Futures tason 10 000$:n ammattilaisturnauksen Pihkalan Urheilupuistossa 9. - 16.8.2014.

Turnaus on osa Finnish Future Stars Tennis Tour 2014 -sarjaa 2.-23.8.2014, muut turnauspaikat ovat Vierumäki (Hyvinkäätä edeltävä viikko) ja Tali (Hyvinkään jälkeinen viikko).

Kaksinpelin karsinnat

Lauantaina ja sunnuntaina 9.-10.8.2014

Suomalaisista pääsarjaan pelasivat:

  • Sami Huurinainen
  • Juho Paukku
  • Jesse Kiuru

Muista suomalaisista

  • Hyvinkään Aleksi Tuukkanen pelasi erinomaisesti, voittamalla ensimmäisellä kierroksella Timi Kivijärven [14] tiukan taistelun jälkeen 7-5 5-7 7-6(5). Seuraavaksi vastassa oli Kiinan Aoxiong Wang [4], joka vei ottelun 6-4 4-6 6-2.
  • Emil Ruusuvuori voitti ensimmäisessä pelissää Joel Popovin 4-6 6-3 6-4, mutta hävisi sitten Ranskan Morgan Bourbonille [7] 6-1 6-3
  • Ville-Petteri Ahti voitti Puolan Adam Majchrowiczin [8] 7-6(2) 3-6 6-1, muuta sitten tuli tappio Jesse Kiurulle [11] 6-4 6-2.

Pääsarja

Maanantai - lauantai 11.-16.8.2014, 32 pelaajaa

Semifinalisteiksi tiensä selvittivät
  • Henrik Sillanpää ja Alexander Vasilenko
    Henrik voitti tasaisen ottelun 6-4 4-6 6-4, mainittakoon, että Vasilenko voitti seuraavalla viikolla Talin ITF-turnauksen.
  • Romain Arneodo ja Micke Kontinen
    Monacon mies vei tasaisen ottelun 4-6 6-2 6-3.
Finaali

Henrik Sillanpää otti ensimmäisen ITF-tason turnausvoittonsa ja 18 ATP-pistettä. Luvut olivat 6-4 4-6 6-2

Nelinpelit

Maanantai - perjantai 11.-15.8.2014, 16 joukkuetta

Finaalissa

Ruotsin Jesper Brunström [2] ja Patrik Rosenholm ottivat 6-2 6-3 voiton Ranskan Paul Cayrestä ja Fabien Reboulista.

 

ITF sivut

Singles
Main Draw

Order of Play

 

Doubles
Main Draw

 

 

» Karsintasarjan ottelukaavio 10.8.2014
» Doubles Alternate List 11.8.2014
» Singles Lucky Losers List 11.8.2014

 

Ottelutulokset

Karsintasarja

Sami REINWEIN (GER) [2] - Anton PAVLOV (EST) 5-7 6-4 3-6
Sami HUURINAINEN (FIN) - Andrew CORBITT (AUS) [13] 6-1 6-1  
Weiqiang ZHENG (CHN) [3] - Aaro POLLANEN (FIN) 6-2 6-1  
Ettore CAPELLO (ITA) - Henrik SINKKO (FIN) [15] 6-1 6-0  
Zhaoyi CAO (CHN) [1] - Mika KOSONEN (FIN) 6-4 7-5  
Patrick KAUKOVALTA (FIN) - Milen IANAKIEV (GER) [16] 6-1 3-6 3-6
Aoxiong WANG (CHN) [4] - Oskari KULTA (FIN) 6-2 6-2  
William BOE-WIEGAARD (USA) [6] - Daniel KOSSEK (POL) 6-2 6-3  
Mika JULIN (FIN) - Christoffer SOLBERG (SWE) [9] 4-6 1-6  
Aleksi TUUKKANEN (FIN) - Timi KIVIJARVI (FIN) [14] 7-5    5-7 7-6(5)
Sjors VAN DER VELDEN (NED) - Jesper BRUNSTROM (SWE) [10] 2-6 6-0 6-3
Maxime TABATRUONG (FRA) [5] - Juho PAUKKU (FIN) 4-6 6-7(3)  
Morgan BOURBON (FRA) [7] - Yuqing NING (CHN) 4-6 6-3 6-4
Adam MAJCHROWICZ (POL) [8] - Ville-Petteri AHTI (FIN) 6-7(2) 6-3 1-6
Chris ANGUELOV (BUL) - Jesse KIURU (FIN) [11] 4-6 3-6  
Emil RUUSUVUORI (FIN) - Joel POPOV (FIN) [12] 4-6 6-3 6-4
Weiqiang ZHENG (CHN) [3] - Ettore CAPELLO (ITA) 7-5 6-2  
Morgan BOURBON (FRA) [7] - Emil RUUSUVUORI (FIN) 6-1 6-3  
Zhaoyi CAO (CHN) [1] - Milen IANAKIEV (GER) [16] 6-4 3-6 6-3
Anton PAVLOV (EST) - Sami HUURINAINEN (FIN) 1-6 3-6  
William BOE-WIEGAARD (USA) [6] - Christoffer SOLBERG (SWE) [9] 3-6 1-4(Ret)
Juho PAUKKU (FIN) - Sjors VAN DER VELDEN (NED) 6-2 6-2  
Aoxiong WANG (CHN) [4] - Aleksi TUUKKANEN (FIN) 6-4 4-6 6-2
Ville-Petteri AHTI (FIN) - Jesse KIURU (FIN) [11] 4-6 2-6  

Pääsarja

Morgan BOURBON (FRA) - Aoxiong WANG (CHN) 6-7(2) 6-3 6-3
Theo FOURNERIE (FRA) - Jacob GRILLS (AUS) 4-6 6-4 6-0
Patrik ROSENHOLM (SWE) [1] - Federico MACCARI (ITA) 6-4 6-1  
Christoffer SOLBERG (SWE) - Zhaoyi CAO (CHN) 6-1 3-6 6-2
Juho PAUKKU (FIN) - Jesse KIURU (FIN) 3-6 6-7(6)  
Adria MAS MASCOLO (ESP) - Sami HUURINAINEN (FIN) 6-0 6-1  
Paul CAYRE (FRA) - Henrik SILLANPAA (FIN) [8] 6-7(3) 6-3 6-7(3)
Vladimir IVANOV (EST) /
Yan SABANIN (RUS) [1]
- Yuqing NING (CHN) /
Aoxiong WANG (CHN)
6-3 2-6 10-7
Xin GAO (CHN) /
Bowen OUYANG (CHN)
- Henrik SINKKO (FIN) /
Panu VIRTANEN (FIN)
3-6 3-6 -
Oskari KULTA (FIN) /
Aleksi TUUKKANEN (FIN)
- Jesper BRUNSTROM (SWE) [2]
Patrik ROSENHOLM (SWE)
2-6 5-7  
Kaksinpelit
Pietro LICCIARDI (ITA) [6] - William BOE-WIEGAARD (USA) 6-0 RTD  
Vladimir IVANOV (EST) [4] - Yan SABANIN (RUS) 5-7 6-2 6-0
Xin GAO (CHN) - Eero VASA (FIN) 6-4 6-1  
Andre GASPAR MURTA (POR) [5] - Lucas RENARD (SWE) 6-1 6-0  
Fabien REBOUL (FRA) - Micke KONTINEN (FIN) [2] 6-0 5-7 0-6
Herkko POLLANEN (FIN) - Weiqiang ZHENG (CHN) 7-5 6-2  
Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN) - Romain ARNEODO (MON) [3] 1-6 (3)6-7  
Verneri TUOMI (FIN) - Bowen OUYANG (CHN) 1-6 2-6  
Panu VIRTANEN (FIN) - Alexander VASILENKO (RUS) [7] 1-6 2-6  
Nelinpelit
Zhaoyi CAO (CHN)
Weiqiang ZHENG (CHN)
- Theo FOURNERIE (FRA)
Adria MAS MASCOLO (ESP)
4-6 3-6  
Morgan BOURBON (FRA)
Sami REINWEIN (GER)
- Pietro LICCIARDI (ITA)
Federico MACCARI (ITA)
1-6 1-6  
Andre GASPAR MURTA (POR)
Jacob GRILLS (AUS) [4]
- Paul CAYRE (FRA)
Fabien REBOUL (FRA)
6-1 4-6 5-10
Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN)
Eero Vasa (FIN)
- Mika JULIN (FIN)
Verneri TUOMI (FIN)
6-4 1-6 10-7
Sami HUURINAINEN (FIN)
Jesper SAARNI (FIN)
- Andrew CORBITT (AUS)
Christoffer SOLBERG (SWE)
6-2 7-5  
Kaksinpelit
Patrik ROSENHOLM (SWE) [1] - Bowen OUYANG (CHN) 6-3 6-2  
Jesse KIURU (FIN) - Alexander VASILENKO (RUS) [7] 3-6 3-6  
Andre GASPAR MURTA (POR) [5] - Christoffer SOLBERG (SWE) 6-2 1-6 4-6
Pietro LICCIARDI (ITA) [6] - Theo FOURNERIE (FRA) 6-3 6-2  
Adria MAS MASCOLO (ESP) - Henrik SILLANPÄÄ (FIN) [8] 6-7(5) 6-4 4-6
Vladimir IVANOV (EST) [4] - Herkko PÖLLÄNEN (FIN) 6-3 6-1  
Xin GAO (CHN) - Micke KONTINEN (FIN) [2] 5-7 2-6  
Morgan BOURBON (FRA) - Romain ARNEODO (MON) [3] 0-6 1-6  
Nelinpelit
Henrik SINKKO (FIN)
Panu VIRTANEN (FIN)
- Jesper BRUNSTRÖM (SWE) [2] Patrik ROSENHOLM (SWE) 4-6 2-6  
Theo FOURNERIE (FRA)
Adria MAS MASCOLO (ESP)
- Pietro LICCIARDI (ITA)
Federico MACCARI (ITA)
3-6 1-6  
Paul CAYRE (FRA)
Fabien REBOUL (FRA)
- Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN)
Eero VASA (FIN)
6-4 6-4  
Vladimir IVANOV (EST)
Yan SABANIN (RUS) [1]
- Sami HUURINAINEN (FIN)
Jesper SAARNI (FIN)
3-6 6-2 13-15
Kaksinpelit
Patrik ROSENHOLM (SWE) [1] - Alexander VASILENKO (RUS) [7] 3-6 1(RTD)-3  
Vladimir IVANOV (EST) [4] - Henrik SILLANPÄÄ (FIN) [8] 3-6 1-6  
Christoffer SOLBERG (SWE) - Romain ARNEODO (MON) [3] 1-6 1-6  
Pietro LICCIARDI (ITA) [6] - Micke KONTINEN (FIN) [2] 4-6 5-7  
Nelinpelit
Pietro LICCIARDI (ITA)/Federico MACCARI (ITA) - Jesper BRUNSTROM (SWE) [2]
Patrik ROSENHOLM (SWE)
WO    
Sami HUURINAINEN (FIN)
Jesper SAARNI (FIN)
- Paul CAYRE (FRA)
Fabien REBOUL (FRA)
2-6 6-1 7-10
Nelinpelin finaali alkaa klo 11:00
Paul CAYRE (FRA)
Fabien REBOUL (FRA)
- Jesper BRUNSTROM (SWE) [2]
Patrik ROSENHOLM (SWE)
2-6 3-6  
Kaksinpelit - semifinaalit alkavat klo 13:00
Alexander VASILENKO (RUS) [7] - Henrik SILLANPÄÄ [8] 4-6 6-4 4-6
Romain ARNEODO (MON) [3] - Micke KONTINEN [2] 4-6 6-2 6-3
Kaksinpeli - finaali
Henrik SILLANPÄÄ [8] - Romain ARNEODO (MON) [3] 6-4 4-6 6-2
 


Ajankohtaista

@HytsFutures

HytsFutures @HytsFutures
10.04.2015
Seuraa siis @hytstennis ja siellä avainsanaa #WIPtennisopen2015 - ja pysyt kärryillä kesän yhden kovimman turnauksen uutisista
sitten
HytsFutures @HytsFutures
10.04.2015
Futures-kilpailu taas Hyvinkäällä elokuussa 2015 - WIP Tennis Open 2015. Tämä tili hiljenee ja kilpailu-uutiset @hytstennis tilillä
sitten
HytsFutures @HytsFutures
17.09.2014
RT @hytstennis: Kiitos WIP Tennis Openin vapaa-ehtoisille! http://t.co/iVCo9QYK7v #tennisfi
sitten
HytsFutures @HytsFutures
16.08.2014
Tämän vuoden turnaus ohi, kiitokset pääkumppaneille @tennisfi @ruukki ja @hyvahuomen
sitten